XII “Fənlərin Dostluğu Olimpiadası”nın qalibləri mükafatlandırıldı
Dekabrın 19-da Hədəf Şirkətlər Qrupunun və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən XII “Fənlərin Dostluğu Olimpiadası”nın (FDO-12) bağlanış və mükafatlandırılma mərasimi universitetin III tədris binasının akt zalında baş tutub.
Bağlanış mərasimində Milli Məclisin deputatları Musa Qasımlı, Ceyhun Məmmədov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin prorektoru Raqif Qasımov, Bakı Şəhər Təhsil İdarəsinin müdir müavini Hüseyn Əsgərov, Nizami rayon Bələdiyyəsinin sədr müavini Vüqar Tarquliyev, Hacı Nuran, Azərbaycan Özəl Təhsil Müəssisələri İctmai Birliyinin sədri Heydər Eminli və başqaları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan layihənin ideya müəllifi “Hədəf” Şirkətlər Qrupunun baş direktoru Şəmil Sadiq diqqətə çatdırıb ki, FDO-nun on iki ildir, təşkil olunması layihənin artıq ənənəyə çevrilməsinin göstəricisidir: “2023-cü ildən etibarən Türk İnteqrasiya Olimpiadası – dünya üzrə türk dövlətləri və milli qurumları arasında keçirilən məktəb fənlərinin inteqrasiyası olimpiadasını keçirməyi planlaşdırırıq. Bu da artıq olimpiadanın beynəlxalq miqyas alması deməkdir”.
Ş.Sadiq qalibləri təbrik edib, iştirakçılara növbəti illər üçün uğur arzulayıb, bütün şagirdləri əzmlə çalışmağa, şəxsiyyət kimi yetişmələri üçün təhsil və mütaliəyə səsləyib.
Musa Qasımlı çıxışında belə maraqlı bir layihəyə görə Ş.Sadiqə təşəkkürünü bildirib, qalibləri təbrik edərək onlara gələcəkdə də uğurlar arzulayıb.
Ceyhun Məmmədov da olimpiadanın fənlərin inteqrasiyasındakı əhəmiyyətini vurğulayaraq qalibləri təbrik edib, onlara müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Raqif Qasımov belə maraqlı tədbirə evsahibliyi etdiklərindən məmnunluğunu, gələcəkdə də belə tədbirlərə dəstək olacaqlarını ifadə edib.
“Hədəf” Şirkətlər Qrupunun baş direktor müavini Elvin Əliyev “Fənlərin Dostluğu Olimpiadası”nın keçdiyi yoldan danışıb. Olimpiadanın, fənlərin inteqrasiyasının əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
“Hədəf Nəşrləri”nin direktoru Nizami Hüseynov olimpiadanın sualları, onları cavablandırmaq yolları, suallara görə verilən ballar barədə məlumat verib, sualların çətinlik dərəcəsinə görə 1 baldan 3 baladək qiymətləndirildiyini bildirib.
Tədbir çıxışlar və qaliblərin mükafatlandırılma mərasimi ilə davam edib.
Onu da nəzərə çatdıraq ki, Hədəf Liseyinin Abşeron filialının balabilgələri bədii proqramlarla tədbirə rəng qatıblar.
Olimpiadanın qalibləri də öz təəssüratlarını bizimlə bölüşüblər.
Birinci yerin sahibi Xocavənd rayonu, 2 saylı tam orta məktəbin 10-cu sinif şagirdi Məhəmməd Cavadzadə olimpiadanın çox yaxşı keçdiyini diqqətə çatdırıb: “Mənimçün maraqlı idi. Qeyd etməliyəm ki, hətta bir ballıq suallarda belə çətinlik çəkdiyim oldu. Ümumilikdə isə çətin olmadı. Təxminən imtahanın bitməsinə bir saat qalmış cavab vərəqini təhvil verdim”.
İkinci yerin sahibi, Türkiyə Dəyanət Vəqfi – Bakı Türk Liseyinin 9-cu sinif şagirdi İsmayıl Mustafayev sualları çox bəyəndiyini deyib: “Müəyyən qədər çətin, bir az gözlənilməz və düşündürücü idi. Üçüncü ixtisas qrupuna hazırlaşdığım üçün kimya, fizika kimi fənlərlə inteqrasiya olunmuş suallarda daha çox düşünməli oldum. Bu olimpiada öz adını artıqlaması ilə doğruldur!”
Üçüncü yerin sahibi, İlyas Əfəndiyev adına Elitar Gimnaziyanın 10-cu sinif şagirdi Lalə Tahirli olimpiadanın, sualların tərtibinin çox maraqlı olduğunu bildirib: “İlk dəfə idi ki, belə bir olimpiadaya qatılırdım. Fənlərin inteqrasiyası, bir sualda bir neçə fənnin əks olunması çox maraqlı idi. Həqiqətən, fənlərin dostluğu olimpiadası idi. Sualların tərtib edən müəllimlərin əziyyətini, xüsusilə, qeyd etmək istərdim. Onların hər birinə öz təşəkkürümü bildirirəm. Üçüncü yeri tutduğuma hələ də inanmağım gəlmir. Üzərimdə əməyi olan hər kəsə dərin minnətdarlığımı bildirirəm”.
Qeyd edək ki, olimpiadanın bütün iştirakçıları “Hədəf” kurslarından 10, ilk 100 yerin sahibləri 20, 10-4-cü yerlərin sahibləri 25, 3-cü yerin sahibi 50, 2-ci yerin sahibi 70, birinci yerin sahibi isə 100 % endirim qazanıblar.
Xatırladaq ki, XII Fənlərin Dostluğu Olimpiadasının dəstəkçiləri “Azərbaycan Naşirləri Assosiasiyası” İctimai Birliyi (ANAİB), HT Clinic, SİNKOD yayın və dağıtım şirkəti, “Eduhek”, “Sınaq” İmtahan Mərkəzi, “Kitabevim.az” kitab mağazası və “Hedef Global”, informasiya tərəfdaşları isə “Ustad” dərgisi, “Senet.az”, “Azedu.az” portallarıdır.

Выбрать ветку 19 декабря в актовом зале Государственного экономического университета им. III учебный корпус университета.
На церемонии закрытия выступили депутаты Милли Меджлиса Муса Гасымлы, Джейхун Мамедов, проректор Азербайджанского государственного экономического университета Рагиф Гасымов, заместитель начальника Бакинского городского отдела образования Гусейн Аскеров, заместитель председателя Низаминского районного муниципалитета Вугар Таргулиев, Гаджи Нуран, председатель Общественного союза частных учебных заведений Азербайджана Гейдар Эминли и др. приняли участие.
Открывая мероприятие вступительной речью, Шамиль Садык, генеральный директор группы компаний «Хадаф», автор идеи проекта, отметил, что организация FDO за двенадцать лет является показателем того, что проект уже стал традиция: «С 2023 года Турецкая интеграционная олимпиада - турецкие государства во всем мире, и мы планируем провести интеграционную олимпиаду школьных предметов, проводимую между национальными учреждениями. Это означает, что Олимпиада стала международной».
Ш. Садик поздравил победителей, пожелал участникам успехов на следующие годы и призвал всех студентов усердно работать, учиться и читать, чтобы расти как личности.
В своем выступлении Муса Гасымлы поблагодарил Ш.Садика за такой интересный проект, поздравил победителей и пожелал им успехов в будущем.
Джейхун Мамедов поздравил победителей и пожелал им успехов, подчеркнув важность олимпиады в интеграции дисциплин.
Рагиф Гасымов выразил удовлетворение тем, что они провели такое интересное мероприятие, и что они будут поддерживать подобные мероприятия в будущем.
Заместитель генерального директора Группы компаний «Хадаф» Эльвин Алиев рассказал о пути «Олимпиады дружбы дисциплин». Он подчеркнул важность олимпиады и интеграции дисциплин.
Низами Гусейнов, директор Hadaf Publications, проинформировал о вопросах олимпиады, способах ответов на них, выставляемых за вопросы баллах и сообщил, что вопросы оцениваются от 1 до 3 баллов по степени сложности.
Мероприятие продолжилось выступлениями и церемонией награждения победителей.
Отметим также, что колорита мероприятию добавили учащиеся Абшеронского филиала средней школы Хадаф с артистическими программами.
Своими впечатлениями с нами поделились и победители Олимпиады.
Обладатель первого места Мохаммад Джавадзаде, ученик 10 класса общеобразовательной средней школы №2 Ходжавендского района, отметил, что олимпиада прошла очень хорошо: «Мне было интересно. Я должен отметить, что у меня были трудности даже в одном вопросе. В общем, это было не сложно. «Я сдал лист ответов примерно за час до окончания экзамена».
Исмаил Мустафаев, учащийся 9-го класса Турецкой средней школы имени Даянат Вакфи - Баку, занявший второе место, сказал, что ему очень понравились вопросы: «Это было довольно сложно, немного неожиданно и заставило задуматься. При подготовке к третьей группе специальностей мне приходилось больше думать над вопросами, интегрированными с такими предметами, как химия и физика. Эта Олимпиада более чем оправдывает свое название!»
Лала Тахирли, ученица 10-го класса Элитарной гимназии имени Ильяса Эфендиева, занявшая третье место, сказала, что олимпиада и вопросы были очень интересными: «Я впервые участвовала в такой олимпиаде. Интеграция предметов, отражение нескольких предметов в одном вопросе было очень интересно. Действительно, это была олимпиада дружбы подданных. Особо хотелось бы отметить боль учителей, которые составляли вопросы. Выражаю благодарность каждому из них. До сих пор не могу поверить, что занял третье место. Я глубоко благодарен всем, кто работал надо мной».
Следует отметить, что все участники олимпиады получили скидку 10%, первые 100 занявших 20%, занявшие 10-4 место скидку 25%, занявшие 3 место скидку 50%, обладатели 2 места скидку 70%, а обладателю первого места скидка 100%. .
Следует отметить, что сторонниками XII предметной олимпиады Дружбы являются Общественное объединение «Ассоциация издателей Азербайджана» (ANAIB), HT Clinic, издательско-дистрибьюторская компания SINKOD, «Eduhek», экзаменационный центр «Synag», «Kitabevim.az». книжный магазин и «Хедеф Глобал». , а информационными партнерами являются журнал «Устад», порталы «Senet.az», «Azedu.az».