XIV Fənlərin Dostluğu Olimpiadasının Mükafatlandırma Mərasimi Keçirildi
Daha sonra çıxış üçün söz layihənin ideya müəllifi fil.ü.f.d., dos. Şəmil Sadıqova verildi. O, FDO-nun yaranma tarixindən və illər ərzində keçdiyi yoldan danışıb.
Şəmil Sadiq tədbir iştirakçılarını imtahanda düşən sual nümunələri ilə tanış edib: “Fənlərin Dostluğu Olimpiadası fənlər arası inteqrasiyanı təmin edir. Şagirdlər bu imtahanda uğur qazanması üçün bütün fənlərə yaxşı bələd olmalıdır. Biz istəyirik ki, şagirdlərimiz təkcə öz ixtisas fənlərini deyil, digər fənləri də onlar qədər öyrənsinlər”.
Hədəf Kurslarının həmtəsisçisi Vüqar Tarquliyev kürsüyə dəvət olunub. O da öz növbəsində imtahanda uğur qazanan şagirdləri təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzu edib.
Hədəf Şirkətlər Qrupu Baş direktorun sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə müavini Elvin Əliyev FDO-nun uğurla həyata keçirilməsində dəstək göstərən tərəfdaşlar barəsində məlumat verib. Fənlərin Dostluğu Olimpiadasının bu ilki 14-cü buraxılışının təşkilatçısı Hədəf Şirkətlər Qrupudur.
Hədəf STEAM Liseyi Abşeron və Bakı filiallarında, Hədəf Kursları Sumqayıt, Əhmədli və Naxçıvan filiallarında və Bərdə, Şəmkir, Xaçmaz, Balakən, Qax, Şəki, Tovuz şəhərlərindəki imtahan mərkəzlərində təşkil olunan olimpiadada şagirdlər 2 saat müddətində 50 sual cavablandırdılar. Olimpiadada suallar fənnlərin bir-birinə inteqrasiyası şəklində təqdim olunur. Hədəf Liseyləri üzrə icraçı direktor Nizami Hüseynov imtahan suallarını səviyyələrinə görə izahını təqdim etdi.
2010-cu ildə Hədəf Nəşrləri tərəfindən təsis edilən Olimpiadanın bu ilki buraxılışının tərəfdaşları isə Hədəf Kursları, Evrika Liseyi və Hədəf STEAM Liseyi, SinKOD yayın və dağıtım şirkəti, Eduhek, Sınaq İmtahan Mərkəzi, Kitabevim.az kitab mağazaları şəbəkəsi, senet.az portalı, "Ustad" dərgisi və Hədəf Globaldır.
II – X siniflər arasında qızıl, gümüş, bürünc medallarla mükafatlandırılma mərasimi baş tutdu. Qonaqlardan "Məktəb guşəsi" saytının və jurnalının baş redaktoru Məzahir Məmmədli qaliblərə mükafatlarını təqdim etdi. Ümumi olimpiadada ən yüksək nəticə toplayan 6 şagirdə xüsusi hədiyyələr təqdim olundu. Tədbir imtahanda yer qazanmış şəxslərin mükafatlandırılması prosesi ilə davam edib.
Sonda xatirə şəkli çəkilib. Olimpiadada iştirak edən şagirdlərə, tərəfdaşlara dərin təşəkkürümüzü bildiririk. XV Fənlərin Dostrluğu Olimpiadasında görüşmək diləyilə!

24 декабря состоялась церемония награждения участников XIV Олимпиады Дружбы Наук (ФДН).
После этого слово было предоставлено автору проекта, кандидату филологических наук, доценту Шамилю Садыкову. Он рассказал об истории ФДН и ее развитии на протяжении многих лет.
Шамиль Садыков ознакомил участников с примерами вопросов, которые были на экзамене, отметив: «Олимпиада Дружбы Наук обеспечивает интеграцию различных предметов. Для успеха на этом экзамене ученики должны хорошо разбираться во всех предметах. Мы хотим, чтобы наши ученики овладели не только своими профильными предметами, но и другими дисциплинами на таком же уровне».
Соучредитель курсов Hədəf Вугар Таргулыев выступил с поздравлениями участников, успешно прошедших экзамен, и пожелал им дальнейших успехов.
Заместитель генерального директора Hədəf Group по социальным вопросам и связям с общественностью Эльвин Алиев рассказал о партнерах, которые поддержали успешное проведение ФДН. В этом году XIV Олимпиада Дружбы Наук была организована Hədəf Group.
Олимпиада прошла в филиалах Hədəf STEAM Lyceum в Абшероне и Баку, филиалах курсов Hədəf в Сумгаите, Ахмедли и Нахичевани, а также в экзаменационных центрах в Барде, Шамкире, Хачмазе, Балакене, Гахе, Шеки и Товузе. Учащиеся за 2 часа ответили на 50 вопросов, представленных в формате междисциплинарной интеграции. Исполнительный директор лицеев Hədəf Низами Гусейнов представил объяснение экзаменационных вопросов в зависимости от их уровня сложности.
Учрежденная в 2010 году издательством Hədəf, Олимпиада в этом году прошла при поддержке таких партнеров, как курсы Hədəf, лицей Evrika, лицей Hədəf STEAM, издательство и дистрибуция SinKOD, Eduhek, Центр экзаменов, сеть книжных магазинов Kitabevim.az, портал senet.az, журнал Ustad и Hədəf Global.
Состоялась церемония награждения учащихся II–X классов, которые получили золотые, серебряные и бронзовые медали. Главный редактор сайта и журнала «Школьный уголок» Мазахир Мамедли вручил награды победителям. Шесть учащихся, набравших самые высокие результаты, получили специальные подарки. Мероприятие завершилось награждением учеников, занявших призовые места.
В конце мероприятия была сделана памятная фотография. Мы выражаем глубокую благодарность ученикам и партнерам, принявшим участие в Олимпиаде. До встречи на XV Олимпиаде Дружбы Наук!